Hayvan Figürleri ve Sembolizm

Hayvan Figürleri ve Sembolizm

MiaMantra.com' da en başından beri hikayesi olan ürünler sunmayı tercih ediyor ve bu hikayeleri araştırıp sizlerle paylaşmaktan keyif alıyoruz. Sitemizde sık rastlanan ahşap/reçine hayvan figürlerinin sembolik ve totem hayvanı olarak yorumlanışlarını sizler için bu yazımızda derledik, zevkli okumalar!

MiaMantra'nın tüm el yapımı ahşap hayvan heykellerini incelemek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Aslan:

Aslanlar, hepimizin bildiği haliyle her şeyden önce liderlik, güç, kudret, hükümdarlık, asalet ve cesaret sembolüdürler. Daha derine inildiğinde aslan sembolü genellikle yüksek idare mekanizmasının hükümdarlığını, egemenliğini, iktidarını, kudretini ve yeryüzündeki icra gücünü simgelemektedir. Eski Mısır’da ise Tanrı Ra’nın ilahi irade temsilidir. Çin Budizminde aslanların insanları hayalet ve şeytanlardan koruduğuna inanılır. Totem hayvanınızı aslan olarak seçtiyseniz alışılmadık bir gücü ve canlılığı, hayatta kalabilme yetilerinizin ne kadar yüksek olduğunu size hatırlatacaktır. Aslan figürü taşıyan ürünlerimiz: (Ürünlerin üzerine tıklayarak ilgili ürünün sayfasına gidebilirsiniz.) 

A picture containing cup, indoor, coffee cup

Description automatically generated

A lion with its mouth open

Description automatically generated with low confidence

Kartal:

Yırtıcı kuşların en güçlüsü olan kartal, çok yükseklere çıkabilen ve buna rağmen yeryüzündeki her şeyi bütün detaylarıyla görebilen bir kuş olması ile bilinir. Öyle ki karada yaşayan aslanın havadaki özdeşi olarak kabul edilir, bu yüzden de bazen aslan başı ile simgelendiği görülür. Pek çok sembolde ve alegoride kartal bir kurban taşırken betimlenir. Bu totem hayvanı sembolizminde, daha alt seviyeli varlıkların, güçlerin, içgüdülerin daha yüksek güçler için feda edilmesinin sembolüdür. Güneşle ve dişil doğayı dölleyen eril eylemle özdeşleştirildiğinden kartal aynı zamanda babayı simgeler. Bunun yanısıra cesur uçuşuyla, hızıyla, gök gürlemesiyle ve ateşle karakterize edilir; bu yüzden de kahramanlık asaletini işaret eder. Uzakdoğu’dan Kuzey Avrupa’ya kadar kartallar tarih boyunca gücün ve savaşın tanrılarıyla özdeşleştirilen hayvanlar olmuşturlar; Vedik geleneğe göre, kartal aynı zamanda haberci olarak da önemli bir semboldür. MiaMantra'da çeşitli ölçülerde el yapımı kartal heykelciği bulabilirsiniz. Büyük boy heykeller için ise [email protected]'dan bize ulaşabilirsiniz!

MiaMantra'nın tüm el yapımı ahşap hayvan heykellerini incelemek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Deve:

Ortadoğu ve Afrika'nın birçok bölgesinde yaşayan ve Türkiye'de de hepimizin yakından görmüş, tanımış olduğu develer sembolizm açısından bakıldığında, çok iri yapılarına rağmen sakinliği, dayanıklılığı, çalışkanlığı ve gücü temsil ederler ve bu figürü yaşam alanlarımızda konumlandırmak bize içimizde varolan bu özelliklerimizi sürekli hatırlatacaktır.

Kobra:

Hayvanlar arasında en korku salanlarından sayılan yılanların en ölümcül türlerinden biri olan Kobra, sembolizmde insanın içindeki potansiyeli en iyi şekilde dışarı çıkarmasını, gücü, ve öldürücü olduğundan başka bir faza geçmeyi, yani mutlak değişimi temsil eder. Buna ek olarak çok hızlı aksiyon alabilmeyi, tehlikelerden korunmayı, saklanmış ve ortaya çıkarılmayı bekleyen bilgeliği gösterir. Hint mitolojisinde ve eski Mısır'da yılanlar kutsal / yarı-tanrı kabul edilirlerdi, günümüzde ise hala Hindistan’da yılanları, özellikle kobraları kutsal sayan ve dans ettiren halka sıkça rastlanır. Antik Mısırda ise tahtın, krallığın ve firavunun tanrısallığının sembolüydüler.Ürün sayfasına fotoğrafa tıklayarak ulaşabilirsiniz!

A brown snail on a white surface

Description automatically generated with low confidence

Tavşan:

İnsanlarla ilişkisi tarih tavşan, Budist mitolojisinde Buda ve tanrılarla ilişkili bir hayvandır, Göktürklerde uğurlu sayılmış ve bolluk simgesi olmuştur. Sembolizmde iyi şans, doğurganlık, zeka ve yaratıcılıkla ilişkilendirilir. Ürün sayfasına fotoğrafa tıklayarak ulaşabilirsiniz!

A brown lizard on a white surface

Description automatically generated with medium confidence

At:

İnsanlarla ilişkisi tarih öncesi medeniyetlere dayanan atların sembolizmde de yeri oldukça büyüktür. Savaşta, göçte, tarımda, üretimde insanlığa ve medenileşmeye katkıları azımsanamayacak kadar büyük olan bu hayvanlar, gücü, asaleti, sadakati, onuru, zaferi ve fetihleri temsil eder. Romalıların, hayatın devamını ve yeniden doğuşu temsil ettiğine inandıkları için tanrılarına atları kurban olarak adadıkları bilinir. Amerikan yerlilerinde ise atlar ayakları yere basan dünyevi güçlerle ruhani güçlerin birleşimini simgeler ve kutsal kabul edilir. MiaMantra'da at objelerine severek yer veriyoruz:) Özel yapım büyük at heykelleri için bize info@miamantra.com'dan ulaşmayı unutmayın!Ürün sayfalarına, fotoğrafa tıklayarak ulaşabilirsiniz!